Nachytávejte se, hecujte se a bavte se u toho!

Nachytávka je v našem případě nefinanční sázka nebo žert, kde druhá strana nemá moc šancí vyhrát. V nachytávce je zpravidla ukryt trik, na který oběť nepřijde a rozhodne se vsadit. Samozřejmě, že prohraje. Díky tomu se cítí trošku podvedené, je trošku rozpačitá a při plnění sázky je to leckdy nepříjemné. O tom ale takováto sázka je.

Nachytávky jsou dobrý trénink v rozhodování, nejde o peníze, ale o zábavu. Navíc se při nich můžeme naučit dobrému rozhodování.

Nejdražší večeře v historii lidstva

Kleopatra byla egyptská královna a Marcus Antonius byl římský politik a vojevůdce někdy před dva a půl tisíci lety. Kleopatra se s Markem vsadila, že uspořádá tu nejdražší večeři, jaká se kdy odehrála. Marcus celý natěšený, že se dobře nadlábne, přišel ke Kleopatře do paláce, ale na stole stál jen pohár s octem. Kleopatra si sundala svou perlovou náušnici a rozdrtila ji. Prach z náušnice nasypala do octa, který ho rozpustil. Poté nápoj vypila. Nic moc to asi nebylo, ale sázku vyhrála a Marca doběhla. Náušnice měla totiž hodnotu 30 milionů dolarů. Zároveň tím vyhrála i Marcovo srdce, který se později stal jejím druhým manželem.

Drobná hádanka: Kdo je na podobizně?

Dívám se na čísi podobiznu. Zajímalo by tě, kdo je na ní zobrazen? Prozradím ti, že nemám sourozence a že otec toho muže na obrázku je syn mého otce. Kdo je na obrázku?

Správná odpověď: (pořadí písmen v zadání bez úvodní otázky: 5 - 96 - 108 - 110 -111- 112)

Mince pod sklenicí

Vsaď se, že dokážeš vytáhnout minci zpod obrácené sklenice, aniž bys sklenici zvedl. Když soupeř souhlasí, jednoduše přetoč sklenici a vezmi minci.

Nachytejte kamarády touto hádankou: 21 myší

"Mám doma jednadvacet myší. V obchodě jsem si koupil čtyřiadvacet myší a doma je vypustil. Kolik mám doma myší?"

Kamarádi pravděpodobně řeknou 45. Správná odpověď: Jenom 4."

Princip: Mám doma jed na dvacet myší. V obchodě jsem si koupil čtyřiadvacet myší a doma je vypustil. Dvacet se jich otrávilo, čtyři jsou na živu.

 

Legendární nachytávka

Řekové a Trójané se střetli v jedné z nejznámějších válek v dějinách. Trójská válka trvala deset let a obě strany už byly úplně hotovson. Řekové, zoufalí z dlouhého obléhání, vymysleli mega mazaný plán. Postavili obřího dřevěného koně, do kterého schovali svoje elitní vojáky. Kůň byl darován Trójanům jako mírová nabídka a symbol konce války. Trójané, přesvědčeni o svém vítězství, přijali tenhle dar a vtáhli ho do svého města.

V noci, kdy Trójané slavili své domnělé vítězství a usnuli totálně vyčerpaní z oslav, řečtí vojáci vylezli z dutého koně. Otevřeli brány města svým kámošům, kteří se vrátili pod rouškou tmy. Řekové rychle a efektivně dobyli Tróju, zpustošili město a ukončili tu dlouhou válku.

Trojský kůň se stal jedním z největších symbolů lstivosti a strategie v historii a dodnes je používán jako metafora pro jakýkoli plán nebo dar, který v sobě skrývá nebezpečí.

Video: Jak nachytat náhodu

Házet kostkami je sázka na náhodu. My ale známe návod na to, jak hodit pokaždé tři šestky. Podívej:

Video: Jak nachytat náhodu

Házet kostkami je sázka na náhodu. My ale známe návod na to, jak hodit pokaždé tři šestky. Podívej:

Adele a její nachytávka

V roce 2015 Adele přišla s geniálním plánem, jak překvapit své fanoušky. Přidala se totiž do soutěže dvojníků, kterou pořádala BBC jako součást speciálního pořadu "Adele at the BBC. Adele se převlékla za "Jenny", opatrovnici, a díky maskérům s umělým nosem a bradou byla k nepoznání. Dokonce nosila rukavice, aby zakryla své tetování, a mluvila pomalu a klidně, aby ji nikdo nepoznal podle jejího rychlého a energického hlasu.

Když přišel čas na vystoupení, ostatní soutěžící neměli ani tucha, že mezi nimi stojí opravdová Adele. Jeden po druhém vystupovali na pódium a zpívali její hity, zatímco Adele sledovala jejich výkony ze zákulisí. Když nakonec přišla řada na "Jenny", Adele si po falešném startu sundala boty, což je její známý pohyb na pódiu, a začala zpívat "Make You Feel My Love".

Jakmile začala zpívat, ostatní soutěžící rychle pochopili, že před nimi stojí skutečná hvězda. Publikum bylo totálně v šoku a někteří se rozplakali, když si uvědomili, že mají před sebou svou idolku. Na konci vystoupení se Adele setkala s každým z dvojníků, objala je a společně si zazpívali na pódiu.

Tahle překvapivá akce se stala virální a fanoušci po celém světě byli nadšení. Potvrdilo se, jak je Adele oblíbená pro svůj hlas i lidský přístup.

Pokud chcete vidět video z této akce, můžete jej najít ZDE​​.

Stromy plné špaget - největší aprílový žert BBC

Máme pro tebe příběh o jednom obřím aprílovém žertu, který kdysi udělala televize BBC. Představ si dobu, kdy špagety nebyly tak známé, jak je známe dnes. V Británii spousta lidí ani netušila, co to špagety jsou. Pro ně to bylo něco exotického a neobvyklého. A pak přišel 1. duben 1957, a BBC vysílala zprávu, že v jednom koutě Švýcarska rostou špagety přímo na stromech! Kamera ukazovala, jak lidi chodili a trhali špagety ze stromů a pak si je dali k obědu.

Když si dnes otevřeš skříňku v kuchyni, možná tam najdeš balíček špaget, ale tehdy? To by bylo jako najít poklad! A tak když BBC přišla s tímto vtipem, někteří lidé tomu opravdu věřili a ptali se, jak si mohou pěstovat vlastní špagetový strom. Ale někteří byli na BBC trochu naštvaní, že je takhle nachytali.

Pořádná nachytávka

V roce 1998 se britský spisovatel William Boyd rozhodl udělat nevídanou mystifikaci a vystřelit si z newyorských výtvarných kritiků. Vydal knihu o životě fiktivního geniálního malíře jménem Nat Tate. Popsal ho jako výtvarníka vzešlého z  tzv."newyorské školy" a jako blízkého přítele malíře Picassa. William Boyd dokonce knihu doplnil reprodukcemi obrazů, které však vytvořil přímo on sám. Podle knihy malíř Nat Tate zemřel sebevraždou v  roce 1960 poté, co zničil celé své dílo.
Boydovi v  tomto obřím aprílu pomáhali i jeho přátelé, mimo jiné i slavný zpěvák David Bowie, který knize uspořádal famózní křest, a to dokonce 1. dubna. Ani toto datum nebylo hojně zúčastněným výtvarným kritikům, recenzentům či galeristům nijak divné a nezabránilo jim v tom, aby o díle dotyčného umělce horlivě diskutovali, případně vzpomínali na vlastní společné zážitky s  géniem. Když celá věc praskla, výtvarní kritici si uřízli obrovskou ostudu a zřejmě dlouho poté se po New Yorku pohybovali pouze v  přestrojení.

Zdroj: kniha Nat Tate, vydaná v  roce 1998; iDnes, 2.12.2009

Video: Menší karetní nachytávka

Touto nachtávkou můžete nachytat svoje kámoše. Stačí mít u sebe jakékoli karty

Video: Menší karetní nachytávka

Touto nachtávkou můžete nachytat svoje kámoše. Stačí mít u sebe jakékoli karty

Vaše nachytávky

Napiš nám, koho jsi poslední dobou nachytal nebo nachytala. My je tady rádi zveřejníme.

napiš mi

 

Nachytávka je skvělý způsob, jak pobavit kamarády a rodinu. Ale pamatuj, vždy je dobré být ohleduplný a ujistit se, že si druhá strana vezme vtip na lehkou váhu. Hodně zábavy!

Zázračná intuice

Řekni kamarádům, aby se domluvili na nějaké větě do 15 slov a napsali ji na papír. Ty pokračuj popisem sázky: „Vsaď se, že na kus papíru napíšu to samé, co vy, aniž bych váš papír viděl“.
Na svůj papír pak musíš napsat: "to samé, co vy, aniž bych váš papír viděl". A máš sázku vyhranou.

Jak jsem napálil třídu

Dneska se mi podařilo napálit celou třídu. Vsadil jsem se, že v případě prohry třída složí oslavné básně na mou osobu a vystoupí s nimi na školní akademii. Když prohraju já, tak to bude opačně. Vyndal jsem z tašky jablko a řekl jsem, že se vsadím, že nikdo ze třídy jej nepřeskočí. Stačí dva. Všichni v tom samozřejmě hledali chyták, ale nenašli. Nejvíce si mysleli, že jim v tom budu bránit. Slíbil jsem, že budu mít ruce za zády a stát na místě. Další si mysleli, že jablko bude někde na skříni. Tady jsem zas slíbil, že jablko bude na zemi a nebude pod stolem. Nakonec jsme se vsadili. Pak jsem vzal jablko a chodil po třídě a dělal, že hledám to správné místo. Položil jsem ho doprostřed místnosti a prohlížel si ho ze všech stran. Pak jsem zakroutil hlavou a položil jablko jinam. Nakonec jsem položil jablko do rohu místnosti a vítězství bylo moje. Už se těším na akademii.

 

Tajný koncert v New Yorku se stal senzací

Paul McCartney je britský hudebník a bývalý člen legendární kapely The Beatles. V roce 2007 přišel s cool nápadem, jak propagovat své nové album "Memory Almost Full". S kapelou se rozhodli překvapit návštěvníky malé restaurace v New Yorku.

Paul a jeho parta přišli do restaurace jako běžní zákazníci. Objednali si jídlo a chovali se nenápadně, aby nikdo nic nepoznal. Po chvíli se zvedli a přešli k hudebním nástrojům, které vypadaly jako součást dekorace, a začali hrát.

Nejdřív to vypadalo, že je to obyčejná kapela. Ale když lidi poznali McCartneyho hlas a známé melodie, byli totálně v šoku. Paul a jeho kapela zahráli pár písní z nového alba a taky staré hity od The Beatles, což všechny nadchlo.

Po skončení koncertu se Paul a jeho parta vrátili ke svým stolům a pokračovali v jídle, jako by se nic nestalo. Hosté restaurace byli v euforii a rychle sdíleli své zážitky na sociálních sítích. Událost se rychle rozšířila po internetu.

Tento neobvyklý koncert se stal virálním a získal obrovskou mediální pozornost, čímž Paulovo nové album dostalo skvělou reklamu. Podobný kousek udělal tento famous "Bítlsák" i v Pubu Philharomonics. Podívej ZDE!

Nachytávka s balónkem a plastovou lahví

Co budeš potřebovat:

  • Plastovou lahev (nejlépe prázdnou a s uzávěrem)
  • Balónek
  • Špendlík nebo jiný ostrý předmět

Jak na to:

  1. Než začneš, vezmi plastovou lahev a špendlíkem do ní udělej malou dírku na dně. Dírka by měla být dostatečně malá, aby nebyla na první pohled vidět, ale dostatečně velká, aby skrz ni mohl proudit vzduch.
  2. Vlož balónek do lahve tak, aby jeho hrdlo bylo venku a mohl být nafouknut.
  3. Vyzvi kamaráda na sázku: "Vsadím se, že nafouknu balónek v této lahvi rychleji než ty!"
  4. Nech kamaráda začít první. Když se bude snažit nafouknout balónek, vzduch nebude moci uniknout z lahve kvůli tlaku, a tak se balónek nafoukne jen velmi málo nebo vůbec.
  5. Když přijde tvoje řada, zatlač prstem na dírku na dně lahve (aby byla uzavřená) a nafukuj balónek. Díky tomu, že dírka je uzavřená, balónek se nafoukne mnohem snadněji.
  6. Užij si vítězný moment a pak svému kamarádovi prozraď trik!

Další nachytávky

V další části této stránky najdete celou řadu nachytávek. Ty jsou rozděleny na nachytávky, které se vytvořili v Quest klubech, nebo nám je poslali kluci a holky z celé republiky. V nachutávkách odjinud najdete úspěšné nachytávky, které jsme našli různě po internetu.  

filtrovat