Rozhodování na základě zkušeností znamená, že si člověk vybere díky tomu, co zažil, prožil nebo vyzkoušel (tudíž, jinými slovy, díky zkušenostem) tu nejlepší možnost ze všech, který se mu nabízí. A rozhodne se díky svým prožitým zážitkům, které si nakupil v průběhu jeho života. Když se člověk nad svými rozhodnutími zamyslí a trošku je nějak tak probere, právě tady – přímo z nich -   získává další a nové zkušenosti, díky kterým se bude moct příště ještě lépe rozhodnout. Easy peasy, ne?

Využívej dobrých zkušeností, ale pozor na ty nepravdivé!

Udělat ve svém životě chybu je v pořádku a můžeme ji i oslavovat. Udělat tu samou chybu podruhé je hloupé, ale i tak je to v pořádku, potřebujeme si ověřit, zda to opravdu není ok. Ale udělat tu samou potřetí už není chyba, ale rozhodnutí.

ZAHRAJ SI HRU:

Zapamatuješ si podrobnosti z příběhu, který si nejprve prohlédneš? Kolik Ti toho uvízne v paměti?

Vyzkoušej si tuto hru, při které budeš vybírat detaily z příběhu, tak jak šly za sebou. Zároveň si můžeš na sebe i vsadit.

Při dalším opakování se již budeš rozhodovat podle nabitých zkušeností, které jsi získal(a) v předchozím hraní. To si uvědomíš, jaké jsi udělal(a) chyby a na co si příště dát pozor. Tímto způsobem budeš získávat nové zkušenosti, jako v normálním životě. Díky těmhle zkušenostem se člověk při další podobné situaci už bude moci rozhodnout lépe.

Rekord v této hře je… bodů v čase...

Vyrovnáš ho, nebo dokonce překonáš?

zahraj si

Zkušenosti ve hře

Hráč hraje tu hru už poněkolikáté. Díky tomu, že jí hraje znova a znova, tak už zná pravidla. Už něco ví o vítězných herních strategiích a taktikách, a taky už ví, jak se má rozhodovat
v různých kolech hry. S každou odehranou hrou se proto zlepšuje.

Deskové hry založené na zkušenosti

�Video: zkušenosti ve hře

Video: zkušenosti ve hře

Příklady rozhodování na základě zkušeností

  • Sportovní aktivity: Když něco hrajeme, můžeme použít zkušenosti z předchozích her a tréninků a rozhodnout se, jaký styl hry je pro nás nejlepší. Třeba můžeme zkusit taktiku, která nám v minulosti fungovala.
  • Jízda na kole: Když řídíme, používáme zkušenosti z minulosti, abychom se správně chovali na silnici. Také víme, jak reagovat na různé situace, jako například špatné počasí nebo chování ostatních řidičů.
  • Volba jídla: Když už jsme nějaké jídlo zkoušeli a nechutnalo nám, tak ho nebudeme dávat znovu. Tedy pokud nic jiného doma není.
  • Volba kroužku: Když jsme už někdy měli špatné zkušenosti s nějakým kroužkem nebo vedoucím, můžeme zkusit nějaký jiný.
  • Mezilidské vztahy: Z minulosti se můžeme naučit, jak se chovat v různých vztazích a situacích. Také můžeme zjistit, jaké chování nám pomáhá udržovat dobré vztahy a co naopak vede ke konfliktům.
  • Přátelství: Na základě svých předchozích zkušeností s nějakou holkou nebo klukem se rozhodujeme, zda se s nimi budeme, nebo nebudeme scházet.
  • Používání přístrojů: Když se učíme používat nový přístroj, používáme zkušenosti z minulosti, abychom se s ním naučili pracovat lépe a rychleji.

Bitvu u Sudoměře rozhodly zkušenosti Jana Žižky

Tenhlencten story začíná 23. března 1420, kdy radikální a tvrdí husité pod vedením Jana Žižky vyrazili na cestu z Plzně do nové husitské obce Tábor. V jejich stopách se vydala i ozbrojená výprava místních katolických šlechticů. Ještě se k nim taky připojili strakonický johanity pod velením Jindřicha z Hradce. Aby toho nebylo málo, aby ti husité měli o zábavu postaráno, žejooo. Takhle, když by si tam jeli jen tak v klídku, to by byla dost nuda, ne?  No, to odpoledne 25. března se k husitům dostalo info, že i od Písku se proti nim hrne oddíl královského vojska pod vedením pána ze Šternberka. Prostě, docela vopruz.

Husitů bylo ňákých čtyři sta a byli provázeni duchovními, ženami a dětmi. Měli asi dvanáct vozů a jenom devět jízdních koní. Hodně z nich byli ozbrojeni prostě jenom cepy a sudlicemi. Na straně jejich nepřátel bylo asi dva tisíce týpků. A všichni z nich to byli jízdní těžkooděnci.

Jan Žižka, to byl ten famous husitský vojevůdce, který měl už fakt veliké zkušenosti s jistou obrannou technikou. Říkalo se tomu vozové hradby. Přemejšlel nad taktikou proti tak hardcore vojsku. Na poslední chvíli udělal fakt nečekaný rozhodnutí: Husité zaujali se svými vozy obranný postavení uprostřed jednoho totálně vyschlého a bahnem pokrytého rybníka. Jmenoval se Markovec. Po zuby ozbrojení rytíři v tý těžký zbroji se v úplně plný rychlosti rozjeli proti husitské vozové hradbě. K té však už ale nedojeli, protože jak byli totálně těžký, kvůli brněním a výzbroji, co měli všude na sobě, se koně bořili hluboko do bláta. Tahle fancy jízda se tak nemohla vůbec pohybovat a chytla se teda vlastně do pasti. No a vtom se na ně vrhli husité a pobili je. Do jednoho.

Nachytávka

Nachytávka

Rozhodování na základě zkušeností

To jsou ty naše znalosti, které máme o sobě a světě kolem nás. Člověk je získává během celého svého života. A to skrz setkávání s různými lidmi a taky díky různým věcím, které děláme nebo ve svém volném čase podnikáme. Díky tomu pak máme spoustu zážitků a právě zkušeností, které máme uložené jak v naší hlavě a psychice, máme je stejně tak uložené i v našem těle a v pohybech, jaký děláme. Díky zkušenostem se můžeme při důležitých rozhodnutí mnohem lépe rozhodnout. A to často tak, že si vybereme tu správnou možnost a vyhneme se tak možným zbytečným problémům nebo trápení.

Jaké máš zkušenosti s nachytávkami?

Nachytávka je v našem případě nefinanční sázka nebo žert, kde druhá strana nemá moc šancí vyhrát. V nachytávce je zpravidla ukryt trik, na který oběť nepřijde a rozhodne se vsadit. Samozřejmě, že prohraje. Díky tomu se cítí trošku podvedené, je trošku rozpačitá a při plnění sázky je to leckdy nepříjemné. O tom ale takováto sázka je.

A co Ty? Nechceš nachytat?

Máme pro Tebe připraveno plno nachytávek i rad, jak je udělat.

Necháš se nachytat?

Zkušenosti hrají v životě ohromnou roli. Pokud jsou ale dobré, například v nachytávkách se bez nich neobejdeš. Na videu uvidíš, jak si členové Quest klubu připravili dobrou nachytávku s provazy. 

Necháš se nachytat?

Zkušenosti hrají v životě ohromnou roli. Pokud jsou ale dobré, například v nachytávkách se bez nich neobejdeš. Na videu uvidíš, jak si členové Quest klubu připravili dobrou nachytávku s provazy. 

Zahraj si hru Patrik z Rodsie

Jmenuješ se Patrick, pocházíš z Rodsie a celý svůj sedmnáctiletý život jsi prožil v říši Hexan. Tato říše je magickým centrem celého známého světa. Poslední století zde panuje klid, zemi spravuje moudře „rada šesti“, obyčejní lidé žijí spokojeně. Narodil ses na jaře roku 2159 gutského letopočtu. Minulý měsíc jsi ukončil svá studia na Aranské škole magie.

Teď ses rozhodl sbírat nové zkušenosti ve světě magie. Tvá cesta začíná klinitím na tlačítko START.