Rozhodování podle náhody znamená, že potřebujeme nějakou situaci řešit a my se na to prostě na to vykašleme, necháme to osudu, štěstí a hlavně náhodě. Příkladem může být zimní král Fridrich Falcký, který pozval kámoše na hrad, tam hodovali a bavili se. Na Bílé hoře se zatím blížila důležitá bitva. Krále to vůbec nezajímalo, nechal to náhodě. Když pak jeho vojsko prohrálo, zbalil se a utekl z Prahy. Jeho kralování prvalo 369 dní, proto dostal přezdívku zimné král 

Druhá možnost  je, že výsledek svého rozhodnutí nemůžeme nijak ovlivnit. Naše rozhodnutí jsme nezvolili na základě našich poznatků, vědomostí nebo dovedností, ale je to jen taková nahodilá volba, sázka nebo tip, který zpravidla končí hlavně neúspěchem. Hezký příklad je návštěva restaurace v cizí zemi, kdy se nedokážeme domluvit, ani číst neumíme, tak jen ukážeme prstem do jídelního lístku a řekneme "Ehm", jakože tohle chceme, přitom ale vůbec nevíme, co to je. Pak je velkým překvapením, co nám číšnici přinesou. Je znám případ, kdy si host objednal svatební dort.

ZAHRAJ SI HRU:

Jsi „dítě“ štěstěny a dokážeš porazit náhodu? Náhoda znamená, že nemůžeš výsledek svého rozhodnutí nijak ovlivnit, nemáš ho ve svých rukou. V náhodě nemáš moc šancí na úspěch. Je to jako hod kostkami  a v této hře to je hod kostkami. Vyzkoušej si, jestli dokážeš porazit náhodu. Zatím se to povedlo jen 20% hráčům, kdy získali v průměru 1,6 bodu z 36 možných . Dohromady ale ztratili 7858 bodů a jsou v průměrném mínusu 16,2 bodu.

Budeš mít štěstí nebo dopadneš jako většina? Rekord v této hře je … bodů. Vyrovnáš ho, nebo dokonce překonáš?

zahraj si

Náhoda ve hře

Hráč se neseznámí s pravidly deskové hry – nezná je, nezná strategii vedoucí k vítězství. Když na něj přijde řada, něco náhodně udělá (hodí kostkami) a tím jeho aktivita končí.

Pro Elišku

"Pro Elišku" (ZDE) je klavírní skladba, kterou napsal Ludwig van Beethoven kolem roku 1810. Je to jeho nejslavnější a nejznámější skladba, kterou si můžeš poslechnout i dnes. Je to proto, že má jednoduchou a hezkou melodii, kterou si můžeš hezky zapamatovat.

A teď máme pro tebe hádanku! Poslechni si následující příběh o tom, že název "Pro Elišku" vznikl náhodou a rozhodni, zda se stal nebo ne.

Správnou odpověď najdeš: ZDE

Pokud Tě hádanka bavila, vyzkoušej si, jestli uhodneš i další - HRA.

�Video: Rozhodování podle náhody

A tohle video to jasně ukazuje. Nerozhodují zkušenosti, ani vědomosti, ani dovednosti. Všechno je jen náhoda, kterou členové kladenského Quest klubu nemají šanci žádným způsobem ovlivnit. Dobře se ale pobavili.

Video: Rozhodování podle náhody

A tohle video to jasně ukazuje. Nerozhodují zkušenosti, ani vědomosti, ani dovednosti. Všechno je jen náhoda, kterou členové kladenského Quest klubu nemají šanci žádným způsobem ovlivnit. Dobře se ale pobavili.

O pojmenování Indián rozhodla náhoda

Kryštof Kolumbus, o něm jste se jistě už všichni učili, se narodil 25. 8. 1451, zemřel 20. 5. 1506. Byl to docela frajer, italský mořeplavec a hlavně objevitel Ameriky. S portugalskou a hlavně španělskou pomocí uskutečnil svůj plán, který vypracoval a vymakal při studiu map: obeplout Zemi západním směrem! Kolumbus totiž chtěl nalézt západní cestu do Indie. No jenže… Při své plavbě dorazil ke břehům Ameriky. To ale Kryštof Kolumbus nevěděl! Myslel si, ba si dokonce byl jistý tím, že připlul ke břehům Indie. Vzhledem k jeho omylu a nesprávnému přesvědčení, že se dostal na pobřeží Indie, udělal celkem logické rozhodnutí. Nazval zdejší domorodce Indios – Indové. A odtud je ten dnešní název indiáni.

Kryštof Kolumbus chtěl při tomhle svém rozhodování nějak pojmenovat místní domorodce, tak si všechno nastudoval, dal si do kupy všechny informace, které se mu dostaly pod ruce (jenže ty však nebyly pravdivé…ups.) a na základě těchto informací pojmenoval místní domorodce indiány. No a kvůli tomuhle mylnému rozhodnutí nazýváme původní obyvatele Ameriky indiány už 500 let. A tak se dnešní Indové museli teda holt spokojit s trochu jiným jménem. S označením „Indiáni“ (jak by se tedy dnešní Indové původně jmenovali, kdyby se Kryštof na té své bárce dovalil správně do Indie, jak původně zamýšlel a ne do Ameriky) dnešní obyvatelé Indie holt utřeli.

Video: Šlehačka na nose

Koukni se na toto video, kdy členové kladenského Quest klubu hrají hru, které je založená na náhodě. Všímej si toho, zda můžou něco ovlivnit a zda se tato hra dá naučit a pravidelně vyhrávat díky svým dovednostem.

Video: Šlehačka na nose

Koukni se na toto video, kdy členové kladenského Quest klubu hrají hru, které je založená na náhodě. Všímej si toho, zda můžou něco ovlivnit a zda se tato hra dá naučit a pravidelně vyhrávat díky svým dovednostem.

VÍME, ŽE NEVÍME, PROČ SE TO STALO.

Náhoda - to jsou věci, které se prostě přihodí a neumíme vysvětlit proč. Neměli jsme na ně prostě žádný vliv, nijak jsme je nezapříčinili. Nikdo za to nemůže, nikdo to nezařídil, nikdo to nedomluvil. Prostě se to stalo jen tak – bez důvodu.

 

Kdy se používá náhoda

Tyhle náhody se vždycky používali jako taková náhradní spravedlnost tam, kde to není možné rozhodnout nějak jinak. Tak například, když v nějaké soutěži nebo TV reality show, při nějakém hlasování dojde ke shodě rovnosti hlasů, často se pak rozhoduje například losem. Losem se určuje pořadí závodníků, někdy třeba i výsledek utkání a tak podobně. Náhoda hraje také významnou roli ve hrách.

HEJ KÁMO, TO JE ALE NÁHODA!!!

Náhoda je prostě jen náhoda. Jedeš na prázdniny na druhý konec světa a tam potkáš svého kamaráda. No to je náhoda jak blázen! Prostě se to stalo jen tak – bez důvodu. Nemá to žádnou souvislost s ničím. Ty jsi mu nezavolal, kam jedeš. On Ti nenapsal, že jede na prázdniny tam a tam. Dlouho jste se neviděli. Nedomlouvali jste se, že pojedete na prázdniny na druhý konec světa a že se tam někde potkáte. Ne. Prostě jsi odjel na prázdniny. A zrovna TAM ho potkáš. No tyjooo, tak to je ale fakt mega náhoda!

 

Video: Jak hodit pokaždé tři šestky

Hod kostkou je vždy sázka na náhodu a na štěstí. Je to však jedna možnost, jak štěstí porazit. Dej si na to bacha, kdyby tě chtěl někdo nachytat.  

Video: Jak hodit pokaždé tři šestky

Hod kostkou je vždy sázka na náhodu a na štěstí. Je to však jedna možnost, jak štěstí porazit. Dej si na to bacha, kdyby tě chtěl někdo nachytat.  

Náhoda v hazardních hrách

Většina hazarních her využívá s úspěchem náhodu.

Deskové hry založené na náhodě